2011 Independent Spirit Awards Nominations Announced

November 30, 2010 By:
2011 Independent Spirit Awards Nominations Announced

Funny guy Joel McHale is joining the independent spirit community. McHale is scheduled to host the Spirit Awards that honor indie films on Feb. 26, just one day before the Academy Awards.

Eva Mendes and Jeremy Renner served as presenters and 2011 Spirit Awards host Joel McHale was also on hand today. Nominees for Best Feature include 127 Hours, Black Swan, Greenberg, The Kids Are All Right and Winter’s Bone.

2011 SPIRIT AWARD NOMINATIONS

BEST FEATURE

127 Hours

Black Swan

Greenberg

The Kids Are All Right

Winter’s Bone

BEST DIRECTOR

Darren Aronofsky --Black Swan

Danny Boyle--127 Hours

Lisa Cholodenko--The Kids Are All Right

Debra Granik --Winter’s Bone

John Cameron Mitchell--Rabbit Hole

BEST SCREENPLAY

Stuart Blumberg, Lisa Cholodenko--The Kids Are All Right

Debra Granik, Anne Rosellini--Winter’s Bone

Nicole Holofcener--Please Give

David Lindsay--Abaire Rabbit Hole

Todd Solondz--Life During Wartime

BEST FIRST FEATURE

Everything Strange and New--Director: Frazer Bradshaw

Producers: A.D. Liano, Laura Techera Francia

Get Low Director: Aaron Schneider

Producers: David Gundlach, Dean Zanuck

Night Catches Us Director: Tanya Hamilton

Producers: Sean Costello, Jason Orans, Ronald Simons

The Last Exorcism--Director: Daniel Stamm

Producers: Marc Abraham, Tom Bliss, Eric Newman, Eli Roth

Tiny Furniture--Director: Lena Dunham

Producers: Kyle Martin, Alicia Van Couvering

BEST FIRST SCREENPLAY

Diane Bell--Obselidia

Lena Dunham--Tiny Furniture

Nik Fackler--Lovely, Still

Bob Glaudini--Jack Goes Boating

Dana Adam Shapiro, Evan M. Wiener--Monogamy

JOHN CASSAVETES AWARD

Daddy Longlegs--Writer/Directors: Benny Safdie, Josh Safdie

Producers: Casey Neistat, Tom Scott

Lbs.--Director: Matthew Bonifacio

Writer/Producers: Matthew Bonifacio, Carmine Famiglietti

Lovers of Hate--Writer/Director: Bryan Poyser

Producer: Megan Gilbride

Obselidia--Writer/Director: Diane Bell

Producers: Chris Byrne, Mathew Medlin

The Exploding Girl--Writer/Director: Bradley Rust Gray

Producers: Karin Chien, Ben Howe, So Yong Kim

BEST FEMALE LEAD

Annette Bening--The Kids Are All Right

Greta Gerwig--Greenberg

Nicole Kidman--Rabbit Hole

Jennifer Lawrence--Winter’s Bone

Natalie Portman--Black Swan

Michelle Williams--Blue Valentine

BEST MALE LEAD

Ronald Bronstein--Daddy Longlegs

Aaron Eckhart--Rabbit Hole

James Franco --127 Hours

John C. Reilly--Cyrus

Ben Stiller--Greenberg

BEST SUPPORTING FEMALE

Ashley Bell--The Last Exorcism

Dale Dickey--Winter’s Bone

Allison Janney--Life During Wartime

Daphne Rubin-Vega--Jack Goes Boating

Naomi Watts--Mother and Child

BEST SUPPORTING MALE

John Hawkes--Winter’s Bone

Samuel L. Jackson--Mother and Child

Bill Murray--Get Low

John Ortiz--Jack Goes Boating

Mark Ruffalo--The Kids Are All Right

BEST CINEMATOGRAPHY

Adam Kimmel--Never Let Me Go

Matthew Libatique--Black Swan

Jody Lee Lipes--Tiny Furniture

Michael McDonough--Winter’s Bone

Harris Savides--Greenberg

BEST DOCUMENTARY

Exit Through the Gift Shop--Director: Banksy

Marwencol--Director: Jeff Malmberg

Restrepo--Directors: Tim Hetherington, Sebastian Junger

Sweetgrass--Directors: Ilisa Barbash, Lucien Castaing-Taylor

Thunder Soul --Director: Mark Landsman

BEST FOREIGN FILM

Kisses

(Ireland) Director: Lance Daly

Mademoiselle Chambon

(France) Director: Stéphane Brizé

Of Gods and Men

(Morocco) Director: Xavier Beauvois

The King’s Speech

(United Kingdom) Director: Tom Hooper

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

(Thailand) Director: Apichatpong Weerasethakul